Yörükçayır

Şahbaz Çay Yörükçayır Balı

Yörükçayır balı

Yörükçayır Balı günümüzde dünyanın ve Türkiye'nin en seçkin yaşam alanlarında, lezzet, kalite ve şifayı önemseyen bilinçli tüketicilerin öncelikli tercihleri arasındadır. Sınırlı ve yüksek kaliteli üretim felsefesini belirleyen Yörükçayır Balı , büyüleyici ve vazgeçilmez bir şifalı lezzet olarak meraklılarının hem damak zevkine hem de gönüllerine hitap etmektedir.

Yörükçayır Balının hikayesi, yörük kültürü ile Mersin Toroslarında yaşayan Çay ailesinin 1700 yıllarda arıcılığa başlaması ile başlar. Kuşaklar boyu arıcılık yapan Çay ailesi 1950 li yıllara kadar eski kütük kovanlarını, yazın Eğriçayır yaylasına, kışın ise Kız kalesi sahiline develer ile taşıdılar. Kütük kovandan ürettikleri doğal petek balları, 'dağarçık' olarak isimlendirilen keçi derilerinden el ile üretilmiş keselerde saklayarak tüketicilerine ulaştırdılar.

Şahbaz Çay ve Murat Çay 315 yıllık gelen gelenekle dededen toruna öğretilen arıcılık geleneklerini sürdüren Baba ve Oğul, Şahbaz çay çocukluğundan beri Arılarlarla yatıp arılarla kalkarak arıcılığın temel ilkelerini öğrenmiştir ve dedelerinden öğrendiklerini çocuklarına da aşılayarak/ yörük kültürünü Eğriçayır yaylalarında yaptıkları arıcılık kültürüyle harmanlayarak ürettikleri balları yıllardır severek üretmişlerdir.Şahbaz Çay her zaman şunu söylemiştir "Yemeyeceğim balı üretmem üretmediğim balı ise satmam" Murat Çay da çocukluğundan beri Babası ile Eğriçayır Yaylalarında Arıcığın temel üretim ilkelerini öğrenerek enfes balların üretimini sizlere ulaştırabilmek için Yörük kültürünü ve Eğriçayır Yaylasının ismini Birleştirerek Yörükçayır markası adı altında Aşk ile ürettikleri Baba ve oğul un bu güzel ballarını siz bal severlere ulaştırmayı hedeflemektedir.